Obowiązujący w naszym kraju Kodeks Pracy to najważniejszym aktem prawnym regulującym w szczegółowy sposób prawa i obowiązki zarówno pracownika, jak i pracodawcy. zmian jakie zaszły w ciągu ostatnich dziesięcioleci obowiązującym dokumentem jest nadal wersja z dnia 26 czerwca 1974 roku.
Od tego czasu ulegała ona znacznym modyfikacjom. W związku z tym dla wszystkich specjalistów personalnych polecane jest profesjonalne szkolenie prawo pracy 2020, oraz szkolenie wynagrodzenie pracowników.
Kodeks pracy szkolenia, a obowiązujące a prawo pracy
Artykuł 24. Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z kwietnia 1997 informuje, iż ”praca znajduje się pod ochroną Rzeczypospolitej Polskiej. Państwo sprawuje nadzór nad warunkami wykonywania pracy”. Natomiast bardziej szczegółowe zasady w zakresie prawa pracy można znaleźć w poszczególnych przepisach wykonawczych, a w szczególności w Kodeksie Pracy.
Jego treść wraz z aktualizacjami powinna być znana wszystkim osobom zajmującym się w pracy zawodowej sprawami personalnymi. W związku z tym dla każdego pracownika niezbędne jest ogólne szkolenie prawo pracy 2020 czy wynagrodzenie pracowników szkolenie.
Uczestnictwo w szkoleniach dotyczących poszczególnych zagadnień z prawa pracy pozwala na rozwój zawodowy oraz bezbłędne wykonywanie codziennych obowiązków.
Kodeks pracy szkolenia – o czym mówi art 25?
Artykuł 25 Kodeksu prawnego dotyczy sposobu zawierania poszczególnych umów pomiędzy pracownikiem a pracodawcom. W zależności od czasu trwania poszczególnych umów można je podzielić umowy na:
- umowę na czas nieokreślony – jest to umowa bezterminowa, co oznacza że jej czas trwania nie jest w treści określany. Tego typu umowa jest najkorzystniejszą dla pracownika podstawą
- zatrudnienia, bowiem stwarza najdalej idącą ochronę trwałości stosunku pracy.
- umowę o pracę na czas określony – czyli terminowa. W umowie tej jest zawsze podana konkretna data wraz z nadejściem której umowa się rozwiązuje.
- umowę o pracę na czas wykonywania określonej pracy – czas trwania tego typu umowy jest zawsze ściśle związany z czasem realizacji określonego zadania.
- umowę o pracę na okres próbny – może ona poprzedzać każdy rodzaj umowy o pracę, ale nie może przekroczyć okresu trzech miesięcy. Zawarcie tego typu umowy ma na celu sprawdzenie
- kwalifikacji oraz przydatności do pracy pracownika. Jednocześnie pozwala pracownikowi zapoznać się z warunkami zatrudnienia u danego pracodawcy.
- umowę na zastępstwo stosowana jest wówczas, gdy zachodzi konieczność zastąpienia pracownika innym podczas jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy.
Te oraz wiele innych zagadnień jest poruszane podczas szkoleń z zakresu prawa pracy. Jest to niezwykle interesująca dziedzina, z którą powinien zapoznać się zarówno każdy pracownik jak i pracodawca.